» ERZURUMLULAR.NET - Erzurumlular - Resim - Haber - Bilgi - Eğlence - Paylaşım - Portalı Dil Seçimi   
Şuan erzurumlular da 0/2 Online Bulunmakta!!! (İZLEMEK İÇİN TIKLA)
Anasayfan YapFavorilerine EkleE PostaPlayerHaritaTema                                       
Bugün 21.04.2018 
        
ANASAYFA
        
HABERLER
          
KÖŞE YAZILARI
        
FORUM
        
ARKADAŞ
        
SOHBET
        
YAZILAR
        
RESİMLER
        
VİDEOLAR
        
HESABIM
  Üyelik      Hatırla    Yeni Kayıt - Şifremi Unuttum -      Aklından Neler Geçiyor ? CANLI DESTEK
» Bereket Ayı Ramazan Geliyor   
Yazar : BenGolge

İletişim : erzurumlular@erzurumlular.net

Hakkında : Memur

Bereket Ayı Ramazan Geliyor

Önümüz Ramazan Cumartesi günü oruçlu olacağız inşaallah. Marketler, pazarlar, çarşılar yavaş yavaş Ramazan çeşitleri ile renklenmeye başladı. Kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru dut vb. komposto çeşitleri, tatlı çeşitleri, sahurluklar...

Ramazan berekettir. Gelişi ile çarşılara, pazarlara, sofralara, evlere, mutfaklara bereket gelecek. Fakirin, miskinin, yoksulun, belengazın yüzü gülecek. Sıcak bir çorba ve yumuşak bir pide ile buluşacak. Gelecek bir koli kumanya ile mutfağı şenlenecek. Midesi şenlenecek. 

Ramazan kumanyaları maddi durumu iyi olanlar tarafından hazırlanacak. Hazırlanmaya başlandı bile. İçine her çeşit üründen konulacak. Mercimek, pirinç, bulgur, yağ, şeker, un, helva, zeytin... Yardım kuruluşlarına, STK'lara verilecek ve kapı kapı dolaşılarak teslim edilecek. Kapısı çalınmamış bir fakir, bir yoksul, bir yaşlı, bir mülteci bırakılmayacak. Hepsine hakları olan kumanyadan ulaştırılacak. Bu sayede kumanyayı hazırlatan, dağıtan ve ulaştırılan herkes mesrur olacak. Hazırlatanlar ve dağıtanlar için asıl mesrur olma Rablerinin rızası ve kıyamet günün dehşetli azabından kurtuluş olacaktır. Allah (c.c.)İnsan süresinde şöyle buyuruyor:

"Kuşkusuz iyiler de karışımı kâfûr olan dolgun bir kadehten içerler. Bir kaynak ki ondan Allah'ın kulları içerler, güzel yollar açarak akıtırlar onu. O kullar adaklarını yerine getirirler ve fenalığı salgın (olan) bir günden korkarlar. Düşküne, yetime ve esire seve seve yemek yedirirler. "Size sırf Allah rızası için yemek yediriyoruz. Sizden ne bir karşılık, ne de bir teşekkür bekliyoruz." "Biz sert ve belalı bir günde Rabbimizden korkarız." derler. Allah da onları o günün fenalığından korur, yüzlerine parlaklık, gönüllerine sevinç verir. Sabırlarına karşılık onlara bir cennet ve ipekten elbiseler verir.

"Orada donatılmış koltuklar üzerine dayanmışlardır: Orada ne yakıcı güneş görürler, ne de şiddetli soğuk. Üzerlerine cennet gölgeleri sarkmış, meyveleri bol bol önlerine konmuştur.  Yanlarında gümüşten kaplar, billur kupalar dolaştırılır. Gümüşten öyle kadehler ki onları türlü türlü biçimlere koymuşlardır."

"Onlara orada bir dolu kadeh sunulur ki, karışımı zencefildir. Bu orada bir pınardır ki, adına "selsebil" derler. Etraflarında ölümsüz hizmetçiler dolaşır, onları görünce saçılmış inciler sanırsın.  Orada nereye baksan bir nimet ve pek büyük bir mülk görürsün. Üstlerinde zarif ve yeşil, kalın ipekten bir elbise vardır. Gümüş bileziklerle süslenmişlerdir. Rableri onlara temiz bir içecek içirmiştir."

"(Onlara şöyle denir): "İşte bu sizin bir mükâfatınızdı. Gayretiniz karşılığını bulmuştur." (İnsan 05-22)

Bu çerçevede market zincirleri Ramazan'a özel ve yüzde 50'ye varan oranlarda tasarruflu koliler hazırladı. Kolilerin fiyatı 27,90 liradan başlayıp ürün çeşitliliğine göre 300 liraya kadar çıkıyor. Marketler, kendi içlerinde tüketicilere, farklı isimlerle koliler hazırlıyor. Fiyatı en düşük olan kutunun içinde 13 ürün çeşidi bulunuyor. 42,90 liralık Ramazan kutusunda 20 adet ürün, 59,90 liralık kutuda ise 27 ürün bulunuyor. Kolilerde ay çiçek yağı, pirinç, kırmızı mercimek, pilavlık bulgur, çay, un, domates salçası, makarna, hazır çorba, tuz olmazsa olmazlar arasında sıralandı.

Bu koliler yerlerine ulaşmak için gün sayıyor. Allah bizi Ramazan ulaştırsın şimdiden yapacağınız tüm infakları indinde kabul eylesin. Cennete gitme ve azaptan kurtuluş vesilesi kılsın.

Bu vesile ile Başta Tüm Erzurumlu Hemşehirlilerim olmak üzere  Büyük Türk Milleti ve İslam Aleminin Ramazanı şerifi şimdiden mübarek olsun.

Erzurumlular. net

 

   
» Köşe Yazısı Ara
Başlıklarda : Yazılarda :
 » Kategoriler
Makaleler 0
Anonim 0
Köşe Yazıları 1
BenGolge 1
Eski Yazarlarımızdan 0
 » Son Köşe Yazıları
Bereket Ayı Ramazan Geliyor
Yazan : BenGolge Hit : 209
Tarih : 24.May.2017 10:21:23
 » Hit Köşe Yazıları
Bereket Ayı Ramazan Geliyor
Yazan : BenGolge Hit : 209
Tarih : 24.May.2017 10:21:23
» Köşe Yazısı İstatistikleri
» Ust Kategori (4)
» Alt Kategori (1)
» Köşe Yazısı (1)
» Okunma (209)
» Yorum (0)
» Toplam Adettir
» CopyrightYukarı Git
2016- © Copyright Erzurumlular
Site Design Coding © CopyrigtErzurumlular

UYARI : Bu site içerisinde yer alan tüm bilgiler ve medya içerikleri tamamen bilgilendirme amaçlidirIçeriklerin sorumlulugu yazarlarina aitolup site yönetimi herhangi bir sorumluluk yüklenmemektedir.Telif hakki ihlali yapildigini düsündügünüz içerikleri site yönetimine bildirdikten en geç (Telif hakkinin ihlali dogrulandiginda) 48 saat içerisinde sitemizden kaldirilir.